منبع مسابقه اولین ها در دفاع مقدس

اولین كاربرد واژه دفاع مقدس

اولین بار كه امام خمینی واژه دفاع مقدس را به كار بردند در 22 بهمن سال 1360 مصادف با شانزدهم ربیع‌الثانی 1402 به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بود.

اولین شهر تصرف شده عراق

شهر بندری فاو اولین شهر از شهرهای عراق است که در دوران دفاع مقدس در عملیات والفجر 8 به تصرف رزمندگان اسلام درآمد.در فاصله 90 کیلومتری شمال غربی آن شهر صنعتی بصره قرار دارد.

عملیات والفجر 8 در بیستم بهمن ماه سال 1364 توسط سپاه پاسداران با پشتیبانی هوایی و توپخانه و هوانیروز ارتش ساعت 22 با رمز یا زهرا (س) آغاز شد. در این عملیات 50 هزار نفر از نیروهای دشمن کشته و زخمی شدند و دو هزار نفر دیگر به اسارت رزمندگان اسلام درآمدند.شهر حلبچه دومین شهر تصرف شده توسط رزمندگان اسلام بود.

اولین شکست دشمن

اولین شکست دشمن در تاریخ 9 آبان ماه 59 در عملیات کوی ذوالفقاری در جبهه آبادان رقم خورد. در این عملیات بیش از 700 نفر از نیروهای عراقی کشته شدند و 500 نفر دیگر به اسارت رزمندگان اسلام درآمدند.

در این عملیات غنایم زیادی ازدشمن توسط نیروهای مردمی، سپاه ارتش و نیروهای کمیته انقلاب اسلامی به دست آمد.

اولین شبیخون به دشمن

اولین شبیخون گروه دوازده نفری آرپی‌جی ‌زن نیروهای اسلام در نهم مهرماه سال 1359 در حمیدیه به فرماندهی شهید «غیوراصلی» بود که منجر به عقب راندن نیروهای دشمن شد.

اولین شکار با ضد هوایی ساخت سپاه

اولین موشک ضد هوایی نیروی هوایی سپاه «میگ 25» عراق را در آسمان اصفهان شکار کرد.

اولین پیروزی بعد از عزل بنی ‌صدر

پس از پیروزی نیروهای خودی بر عراقی ها در ارتفاعات الله‌اکبر، شهید چمران اصرار داشت نیروهای ایران هرچه زودتر قبل از اینکه دشمن بتواند استحکاماتی برای خود دست و پا کند به سوی بستان سرازیر شوند که این کار عملی نشد و شهید چمران خود طرح آزادسازی دهلاویه را با ایثار و گذشت و فداکاری رزمندگان جان بر کف ستاد جنگ‌های نامنظم و به فرماندهی ایرج رستمی عملی ساخت.

فتح دهلاویه در نوع خود عملی جسورانه و خطرناک و غرورآفرین بود. نیروهای مؤمن ستاد جنگ‌های نامنظم، پلی بر رودخانه کرخه زدند، پلی ابتکاری و چریکی که خود ساخته بودند، به وسیله آن از رودخانه عبور کردند و به قلب دشمن تاختند و دهلاویه را به یاری خدای بزرگ فتح کردند. که این اولین پیروزی پس از عزل بنی‌صدر از فرماندهی کل قوا بود.

اولین پیروزی عظیم ایران در جنگ تحمیلی

عملیات ثامن‌الائمه اولین حرکت جدی و سازمان یافته نیروهای مسلح ایران بود. اولین پیام موفقیت را تیپ یک پیاده در ساعت 8:32 دقیقه روز پنجم مهرماه اعلام کرد که جاده ماهشهر- آبادان آزاد شد. این پیام نوید آزادی تمام منطقه شرق کارون بود.

اولین آتشبار توپخانه سپاه

با توجه به این اصل که پشتیبانی آتش، نقش اساسی و تعیین کننده‌ای در عملیات مختلف داشته است، سردار شهید حسن شفیع زاده با وقوف کامل به اهمیت این اصل، در زمانی که افق دید بسیاری از مسوولان و فرماندهان از خمپاره فراتر نرفته بود، به فکر تشکیل اولین آتشبارهای توپخانه با استفاده از توپ‌های غنیمتی پرداخته و در عملیات بیت المقدس مسوولیت هماهنگی پشتیبانی آتش در یکی از قرارگاه‌های عمده را بر عهده گرفت و با موفقیت به انجام رسانید.

او قبضه توپ‌های غنیمتی را در قالب گردانهای مستقل به سرعت سازماندهی کرد و اکثر قریب به اتفاق آن را در عملیات رمضان شرکت داد؛ اوج شکوفایی تلاش‌های شهید در عملیات والفجر 8 ظهور پیدا کرد.

اولین ابتکار عمل نظامی

امکان غافلگیری دشمن در سال سوم جنگ بدون ابتکار عمل نظامی فراهم نمی‌شد و توجه به این مساله اولین بار پس از عملیات رمضان برای فرماندهی سپاه حاصل شد. منطقه هور برای اولین بار به عنوان منطقه عملیاتی مورد توجه قرار گرفت.

با تغییر زمین منطقه عملیات از خشکی به آب با ویژگی‌های «هور» از جمله وجود آبراه‌های مختلف و امکان استتار در نیزارها این امیدواری به وجود آمد که با غافلگیری امکان غلبه فراهم شود و عملیات خیبر در سوم اسفندماه سال 62 در منطقه هورالهویزه آغاز شد.

اولین اقدام آمریکا بر ضد ایران در جنگ با عراق

سیاست آمریکا در جنگ تحمیلی پس از بیرون راندن عراقی‌ها در سال 1361 دگرگون شد و دولت ریگان جانب عراق را گرفت. از سال 1362 آمریکا عملیات انسداد را با طرح معاون وزیر امور خارجه به نام ریچارد مورفی اجرا کرد که به منظور کاستن قدرت نظامی و کاهش قدرت اقتصادی ایران برنامه‌ریزی شده بود.

متوقف ساختن صادرات تسلیحات به ایران، ارایه اعتبارات به عراق برای خرید محصولات کشاورزی و غیره از آمریکا، قاچاق اسلحه به ایران به قیمت گزاف و پایین نگه داشتن قیمت نفت از اهداف اقدامات غیرقانونی آمریکا بر ضد ایران در جنگ تحمیلی بوده است.

اولین درگیری نیروهای آمریکایی با قایق‌های ایرانی

کاسبر واینبرگر وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد قایق‌های مسلح ایران به سوی سه فروند هلی‌کوپتر آمریکایی در خلیج فارس آتش گشودند.

وی ادعای ایران را مبنی بر این ‌که نیروهای ایرانی یک هلی‌کوپتر آمریکایی را منهدم ساخته و به یک فروندکشتی جنگی آمریکایی آسیب رسانده اند تکذیب کرد.

اولین پرچم آمریکا بر فراز کشتی

اولین پرچم آمریکا برای اولین بار در 21 جولای سال 1987 بر فراز نفت کش‌های کویتی به اهتزاز درآمد و بدین ترتیب عملیات اسکورت، که در آن زمان عملیات اراده آهنین نامیده می‌شد، آغاز شد.

اولین بیانیه کاخ سفید

اولین بیانیه کاخ سفید امریکا پیرامون جنگ در 26 سپتامبر 1980 منتشر شد که در آن موضوع جنگ به عنوان محور فرعی و نگرانی آمریکا از عرضه نفت به

عنوان موضوع اصلی بیان شده بود.

بویژه که این تهاجم از نظر کاخ سفید درگیری میان دو کشور اعلام شد و آمریکا در این بیانیه هیچ موضعی اتخاذ نکرد.

اولین گزارش مستند سازمان ملل از کاربرد سلاح های شیمیایی توسط عراق

تیم سازمان ملل سرانجام اولین گزارش مستند 28 صفحه‌ای خود را در تاریخ ششم فروردین ماه سال 63 منتشر نمود. در این گزارش که مربوط به تحقیقات اواخر اسفند ماه سال 1362 در ایران بود. استفاده از دو عامل شیمیایی خردل گوگردی و اعصاب از نظر پزشکی و شیمیایی ثابت شده بود.

در مورد گاز اعصاب این گزارش اولین مستند استفاده از آن در یک جنگ محسوب می‌شد که در ادامه تحقیقات از دو نمونه گاز اعصاب مربوط به دو بمب مختلف توسط کارشناسان تیم نمونه ‌برداری شد که آزمایش‌ها نشان می‌داد که به جز گاز tabua ترکیبات دیگری به عنوان ماده نگه ‌دارنده و یا ناخالصی‌های فراوان در گاز وجود داشته که می‌تواند برخی علائم بالینی غیر متعارف مصدومین را توجیه نماید.

اولین گزارش سازمان ملل درباره استفاده عراق از سلاح‌های شیمیایی

به دنبال کاربرد سلاح‌های شیمیایی از طرف رژیم عراق در جنگ تحمیلی و تقاضاهای مکرر ایران و نیز در پی اعزام مجروحان سلاح‌های شیمیایی به کشورهای اروپایی (فوریه 1984) و انجام آزمایش‌های پزشکی، دبیر کل سازمان ملل هیاتی را برای بررسی به ایران روانه کرد.

این هیات از 22 تا 29 اسفند ماه سال 1362 (13 تا 20 مارس1984) از ایران بازدید کرد و در گزارش خود اعلام کردند که در جنگ عراق علیه ایران گاز خردل و عنصر مؤثر بر اعصاب به نام تابون مورد استفاده قرار گرفته است. بنا به درخواست ایران در 23 بهمن ماه سال 1364 (12 فوریه 1986) دبیر کل هیات کارشناسی سازمان ملل را برای بررسی استفاده دوباره عراق از سلاح‌های شیمیایی به ایران اعزام کرد.

این هیات از هفتم اسفندماه سال 1367 تا دوازدهم اسفند ماه از ایران بازدید و گزارش خود را که مبنی بر وجود شواهد و دلایل قوی بر استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه نیروهای ایران بود تسلیم دبیر کل کرد.

اولین شهر قربانی سلاح‌های شیمیایی در جهان

پس از جنگ جهانی اول وسیع‌ترین حملات شیمیایی در طول جنگ هشت ساله عراق علیه ایران روی داد. اولین استفاده ثبت شده 23 دی ماه سال 1359 در منطقه‌ای بین هلاله و نی‌خزر در پنجاه کیلومتری غرب ایلام اعلام شده است.

گسترده ‌ترین حمله عراق در ساعت 16 روز هفتم تیرماه سال 1366 در شهر سردشت در استان آذربایجان غربی انجام شد که 110 نفر به شهادت رسیده و 1500 نفر مصدوم شدند. در طول هشت سال دفاع مقدس بنا بر آمار موجود رژیم عراق 242 حمله شیمیایی به مناطق کشورمان داشته است و در حال حاضر بیش از یکصدهزار مجروح شیمیایی وجود دارد.

اولین پیام آیت‌الله سید محمد حسینی شاهرودی

ای ملت باایمان و ای ارتش مسلمان عراق! دست جنایتکار استعمار هم‌اکنون موجب رودررویی شما با برادران مسلمان ایرانی شده است. از نظر شرعی این جنگ با برادران مسلمان ایرانی حرام است و در صورتی که از طرف رژیم بعث مورد اکراه قرار گرفته لازم است به برادران ایرانی خود بپیوندید.

مطمئن باشید که کشور اسلامی ایران با تمامی افراد ملت و ارتش و رهبر آگاه آیت‌الله العظمی خمینی(ره) با روی باز از شما استقبال کرده و آرزوی دولت اسلامی و آزاد را برای شما می‌کند.

اولین پیام آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی

ملت مسلمان و آگاه ایران! به دنبال حملات هوایی و زمینی ناجوانمردانه و غیرانسانی مزدوران رژیم بعثی عراق به مناطق مسکونی و آموزشی و درمانی صدها زن، کودک، مرد، پیر و جوان، شهید، مجروح، مصدوم و یا آواره شده‌اند برخی ازدستگاههای تبلیغاتی به تقلید از رادیو عراق حملات وحشیانه را به مراکز نظامی و خارج از مناطق مسکونی قلمداد می‌کند …

ایشان به ترغیب ملت عراق در سرنگونی رژیم بعثی مطالبی بیان داشتند و گفتند:«نگذارید تسلیحات جنگی آن‌ها که از بیت‌المال مسلمین تهیه شده و بایستی در جنگ با دشمنان اسلام به کار رود صرف تجاوز به خاک ایران و کشتار برادران مسلمان بی‌دفاع و نابودی منابع حیاتی شود.و در ادامه ضمن درود به ارواح پاک شهدا با مردم ابراز همدردی کردند و از نیروهای مسلح و نیروهای جان بر کف انقلابی قدردانی کردند.

اولین پیام آیت‌الله محلاتی

اولین پیام آیت‌الله العظمی بها‌الدین محلاتی به ملت شریف و نیروهای رزمنده ایران پس از آغاز جنگ تحمیلی در روزنامه کیهان منتشر شد.

ایشان با تشکر از حضور نیروهای مسلح، اشتیاق خودشان را در صورت توانایی برای حضور اعلام کردند و این جنگ را باعث ظهور هویت حزب نحس بعث عراق دانستند.

اولین پیام آیت‌الله سید محمد شیرازی به ارتش عراق

اینجانب از یگان‌های ارتش غیور عراق که گروه گروه از سوی حزب بعث به سوی سوریه، کویت، و جمهوری اسلامی ایران فرار می‌کنند تشکر می کنم. از کسانی که مجبور به ماندن در ارتش بوده ولی هنگام رودرویی بر برادران مسلمانشان در ایران آتش نمی‌گشایند تشکر می‌کنم همچنین از افراد ارتشی‌ که در داخل خود عراق از رفتن به پادگان‌ها سر باز زده‌اند و مخفی شده‌اند کمال تشکر را دارم. حزب بعث بهترین افراد ارتش عراق را کشته و کودکان بعثی را بر شما مسلط کرده است، آیا بعد از این برای ارتش عراق آبرو وشرفی باقی خواهد ماند؟

ای ارتش مسلمان! آیا به یاد نمی‌آورید که مرحوم آیت‌الله حکیم درباره حزب بعث فرمودند: «آنان کافر و جنایتکارند؟» و امروز آیت‌الله العظمی امام خمینی می‌ فرمایند که آنان کافر و فاجرند. آیا بعد از این‌ها شرم آور نیست که یک مسلمان در چنین ارتشی خدمت کند؟ تا آنجا که می‌توانید خودتان سلاح حمل کرده فرار کنید و هر بعثی ملحدی را بکشید…

اولین خلبان شهید

اولین خلبان شهید در دوران دفاع مقدس شهید فیروز شیخ‌حسنی فرزند حمزه بود، وی در سال 1331 در شهرستان تنکابن از خطه سرسبز شمال دیده به جهان گشود.در اولین روز جنگ تحمیلی مصادف با سی و یکم شهریورماه سال 1359 طی مأموریتی از پایگاه چهارم شکاری اصفهان عازم جبهه های نبرد شد و در همان روز پس از درگیری هوایی با دشمن به شهادت رسید.

اولین عملیات با نام یكی از آیات قرآن

عملیات والفجر اولین عملیات رزمندگان اسلام بود كه با نام اولین آیه سوره والفجر، «والفجر و لیال عشر…»، در منطقه فكه به مرحله اجرا درآمد.

اولین فرماندهان شهید در سانحه هواپیما

در روز هفتم مهرماه سال 1360 یك فروند هواپیمای سی 130 در حوالی كهریزك سقوط كرد كه در آن پیكرهای پاك جمعی از شهدا، مجروحان و نیز عده‌ای از چهره‌های شاخص ارتش اسلام بودند كه طرح تاریخی شكست حصر آبادان را با موفقیت كامل اجرا كردند.

سرداران رشید اسلام سرلشگر ولی‌الله فلاحی رییس ستاد مشترك، سرتیپ جواد فكوری مشاور ستاد مشترك و فرمانده سابق نیروی هوایی، سرتیپ سید محمود نامجو وزیر دفاع، یوسف كلاهدوز قائم مقام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و محمد جهان‌آرا فرمانده سپاه پاسداران خرمشهر از جمله شهدای این واقعه جانگداز بودند.

اولین كشور عربی طرفدار عراق

روزنامه «گاردین» چاپ انگلستان به نقل از منابع فلسطینی در بیروت می‌نویسد:«شاه‌حسین پادشاه اردن حدود 5000 نفر از نیروهای خود را به عراق اعزام داشته تا وظایف امنیت داخلی را بر عهده بگیرند و سربازان عراقی برای رفتن به جبهه جنگ با ایران آزاد باشند».

گاردین خاطرنشان ساخت كه شاه‌حسین اولین رهبر یك كشور عربی بود كه در جنگ ایران و عراق به طرفداری از عراق برخاسته است.

اولین بیانیه كاخ سفید

اولین بیانیه كاخ سفید امریكا پیرامون جنگ در 26 سپتامبر 1980 منتشر شد كه در آن موضوع جنگ به عنوان محور فرعی و نگرانی آمریكا از عرضه نفت موضوع اصلی بیان شده بود.

بویژه كه این تهاجم از نظر كاخ سفید درگیری میان دو كشور اعلام شد و آمریكا در این بیانیه هیچ موضعی اتخاذ نكرد.

اولین كتاب كودك دفاع مقدس

اولین داستان كوتاه راجع به آزادگان در سال 1360 توسط محمد خلیل زاده منتشر شد، كه شامل مجموعه دو داستان قهرمانان جنگ است.

او در یكی از این دو داستان مجموعه‌ای به نام اسیران كه اولین بار در ادبیات داستانی دفاع مقدس به موضوع آزادگان پرداخت و كوشید تا وضعیت خشن و غیرانسانی اردوگاه‌های اسرای ایرانی در عراق را مقابل چشمان خوانندگان خود بگذارد.

اولین گروه اعزامی روحانیون و طلاب حوزه علمیه قم

در سومین روز از تجاوز دشمن بعثی عراق به میهن اسلامی، اولین گروه از طلاب و روحانیون حوزه برای مقابله با نیروهای بعثی به مرز اعزام شدند.

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم نیز به همین منظور اطلاعیه‌ای صادر كرد

اولین پیام رییس‌جمهور

با آغاز رسمی جنگ تحمیلی، ابوالحسن بنی‌صدر رئیس جمهوروقت، طی پیامی كه بلافاصله از رادیو و تلویزیون پخش شد، مسائل مهمی را با مردم كشورمان، با نیروهای مسلح جمهوری اسلامی و با مردم مسلمان عراق و دنیا در میان گذاشت متن پیام در روزنامه كیهان شماره 11100 موجودمی‌باشد.

اولین پیروزی عظیم ایران در جنگ تحمیلی

عملیات ثامن‌الائمه اولین حركت جدی و سازمان یافته نیروهای مسلح ایران بود. اولین پیام موفقیت را تیپ یك پیاده در ساعت 8:32 دقیقه روز پنجم مهرماه اعلام كرد كه جاده ماهشهر- آبادان آزاد شد.

این پیام نوید آزادی تمام منطقه شرق كارون بود.

اولین سخنرانی صدام

صدام حسین اولین سخنرانی خود را پس از تجاوز به ایران در مجلس ملی عراق درباره حاكمیت بر اروند رود ایراد كرد.

اولین شاعر شهید

شهید حسین ارسلان، متخلص به رخشا، اولین شاعرِ صاحب اثرِ شهیدِ دفاع مقدس است. وی در بیست و پنجم بهمن ماه 1324 در شهرستان یزد دیده به جهان گشود. در یازدهم آذر ماه 1364 عازم جبهه شد. در نیم روز بیستم آذر ماه سال 64 در هورالهویزه همراه با شاعر هم رزم خود، ماشاءالله صفاری(بندی سیرجانی) با شهادت به دیدار حق تعالی شتافت.

اولین استفاده از سلاح های شیمیایی

به کارگیری سلاح های شیمیایی، برای اوّلین بار، در عملیات خیبر توسط دشمن صورت گرفت. عراق به دلیل نگرانی از نتایج عملیات برای اولین بار نوعی از سلاح های شیمیایی محصول کارخانه سامره ـ به نام گاز خردل ـ را با استفاده از هلی کوپترهای ساخت شوروی و فرانسه، به کار گرفت.

اولين ‌هاي تجاوز دشمن بعثی

  اولين تجاوز هوايي دشمن به گمرك (بهرام آباد) مهران در تاریخ ۱۳فروردين   سال ۱۳۵۸ انجام شد.

اولين تجاوز زميني

اولين تجاوز زميني دشمن به قصر شيرين بود که در تاریخ ۱۴ فروردين سال ۱۳۵۸ صورت گرفت. اولين تجاوز دريايي دشمن در تاریخ دهم خردادماه سال ۱۳۵۸ به منطقه خسرو‌آباد صورت گرفت.

  اولين تجاوز زميني  هوايي  

  اولين تجاوز زميني – هوايي  دشمن در روز ۱۶ ارديبهشت سال ۱۳۵۹   در منطقه خان‌ليلي صورت گرفت و تعداد اين نوع تجاوز زميني – هوايي   تا ۳۱شهريور ۱۳۵۹ و آغاز رسمی جنگ تحمیلی به پنج مورد رسيد.

اولین شلیک در جنگ

ملک حسین پادشاه وقت اردن، شلیک کننده اولین گلوله‏ای بود که از یک   دستگاه تانک در جنگ ایران و عراق شلیک شد.   حامد الجبوری، بعثی کهنه کار که در چهار سال اول جنگ وزیر خارجه عراق   بود در گفت و گو با روزنامه الحیات گفت: ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰ (۳۱ شهریور   ماه ۱۳۵۹) بود که صدام و ملک حسین در نزدیکی خطوط آتش ، روی یک   دستگاه تانک رفتند و پادشاه اردن با شلیک اولین گلوله ، آغاز جنگ را   تبریک گفت. این خبر به قدری مهم و باور نکردنی است که خبرنگار الحیات با حیرت دوباره پرسید: شما مطمئن هستید؟ و پاسخ حامد الجبوری مثبت بود.

اولين شهر های اشغال شده

سربازان عراقي در اولين روز مهرماه سال ۱۳۵۹ شهر سومار را  تصرف كردند. در دومين روز مهرماه نفت شهر و مهران و در سومین   روز شهر موسيان، همچنین در چهارم مهرماه بستان به تصرف   نیروهای عراقی درآمد.   اولين شهر بزرگ اشغال شده قصر شيرين بود كه در پنجم مهرماه   به دست نیروهای اشغالگر بعثی افتاد.

اولین شکست دشمن بعثی

 اولین شکست دشمن در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۳۵۹ در عملیات کوی     ذوالفقاری در جبهه آبادان رقم خورد. در این عملیات دهها نفر از     نیروهای متجاوز عراقی کشته شدند و تعداد دیگری نیز به اسارت     رزمندگان اسلام درآمدند.

 اولین حضور مقام معظم رهبری در جبهه

  ایشان درباره اولین حضور خود در جبهه چنین می فرماید:   در اوایل جنگ چون احساس کردم که نیروهای نظامی ما بسیار کم و   ضعیف هستند، برای این که بتوانیم همان هایی را که هستند روحیه   بدهیم و افراد دیگری از مردم را دعوت کنیم به آن ها کمک کنند، من از   امام اجازه گرفتم و به جبهه رفتم. حدود یک هفته ای از جنگ می گذشت   که من به اهواز رفتم چون دشمن نزدیک اهواز بود. من سال ۵۹ را تا آخر و   یکی دو ماه از سال شصت را در جبهه بودم. در منطقه اهواز و دزفول و حول   و حوش میدان جنگ و مختصری هم در غرب بودم.

اولين فرمانده نيروي زميني سپاه

اولين فرمانده نيروي زميني سپاه «شهيد حسن باقري» بود.

 اولین عملیات نیروی هوایی ارتش

نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تنها به فاصله دو ساعت پس از اولین حمله دشمن در بعدازظهر روز ۳۱ شهریور در اولین عملیات خود دو پایگاه مهم هوایی عراق به نامهای «الرشید» و «شعیبه» را آماج حملات کوبنده و بمب‌های آتشین خود قرار داده و صدمات جبران ناپذیری به این پایگاه‌ها وارد نمودند.  خلبانان حماسه‌ آفرین نیروی هوایی در بامداد روز یکم مهرماه با به پرواز  درآوردن نزدیک به دویست فروند هواپیمای جنگنده و حمله به پایگاه‌ها و     مراکز مهم نیروی هوایی عراق به وسیله ۱۴۰ فروند هواپیمای شکاری درسی فراموش نشدنی به دشمن متجاوز دادند.  در این عملیات بزرگ هوایی، تمامی پایگاه‌ها و مراکز مهم نیروی هوایی     دشمن به استثنای پایگاه «الولید» مورد تهاجم قرار گرفت.

 اولین خلبان شهید

اولین خلبان شهید در دوران دفاع مقدس شهید فیروز شیخ‌حسنی فرزند   حمزه بود، وی در سال ۱۳۳۱در شهرستان تنکابن از خطه سرسبز شمال   دیده به جهان گشود.در اولین روز جنگ تحمیلی مصادف با سی و یکم   شهریورماه سال ۱۳۵۹ طی مأموریتی از پایگاه چهارم شکاری اصفهان   عازم جبهه های نبرد شد و در همان روز پس از درگیری هوایی با دشمن   به شهادت رسید.

اولين پيروزي عظيم ايران در جنگ تحميلي :

 عمليات ثامن‌الائمه اولين حركت جدي و سازمان يافته نيروهاي مسلح   ايران بود. اولين پيام موفقيت را تيپ يك پياده در ساعت ۸:۳۲ دقيقه روز   پنجم مهرماه اعلام كرد كه جاده ماهشهر- آبادان آزاد شد.  اين پيام نويد آزادي تمام منطقه شرق كارون بود.

اولين شهيد روحاني دفاع مقدس

حجه‌الاسلام محمد حسن قنوتي (شريف) اولين روحاني مجروح و اسیر جنگ تحمیلی، اولین روحانی شهید دفاع مقدس و اولین نماینده امام خمینی(ره) بود که در جنگ به شهادت رسید. شیخ قنوتی اولین فرمانده شهید جنگ های چریکی و پارتیزانی و اولین ارسال کننده محموله های تدارکاتی به مناطق جنگی به ویژه خرمشهر بود که اولین گروه مدافع در خرمشهر به نام «لشکر الله اکبر» را تشکیل داد  که به مدت ۳۵ روز مقاومت کردند.

ایشان سرانجام در روز ۲۴ مهر ۱۳۵۹ در خیابان چهل متری خرمشهر در حالیکه چندین گلوله خورده بود به دست نیروهای بعثی افتاد و به طرز دلخراشی به شهادت رسید. یکی از مزدوران بعثی با سرنیزه تفنگش آنقدر بر سر این روحانی مبارز کوبیدتا متلاشی شد.

بدن مطهر شیخ قنوتی با قباي خونين در قبرستان شهداي آبادان، قطعه شهداي خرمشهر در ميان يارانش غريبانه دفن شد تا براي هميشه مزارش ميعادگاه عاشقان و آزادگان باشد.

اوّلین عملیات با نام یکی از آیات قرآنی

  عملیات «والفجر» اوّلین عملیات رزمندگان اسلام بود که با نام اوّلین   آیه سوره والفجر «وَالفَجر وَ لَیالٍ عَشرٍ » نامگذاری گردید.   عملیات والفجر مقدماتی ، در هیجدهم بهمن ماه سال ۱۳۶۱، با رمز    یا اللّه یا اللّه ، یا اللّه ، در منطقه فکه، آغاز شد.

اولین زن اسیر

بیستم مهرماه سال ۱۳۵۹ ساعت نه صبح، در هنگامه آتش و خون، از میان رگبار گلوله‏ها و انفجار خمپاره‏ها، یک آمبولانس وارد خط مقدم جبهه خرمشهر شد تا به یاری رزمندگان مجروحی که در عرصه کارزار دفاع مقدس بر خاک و خون افتاده بودند، بروند. دختر پرستاری که سرنشین آمبولانس بود، همراه با چند رزمنده جوان، خود را در محاصره سربازان عراقی دید و ساعتی بعد به اسارت درآمد. او که فارغ التحصیل رشته مامایی بود، آن روز، اولین زن مسلمان ایرانی بود که اسیر عراقی‏ها شد.

 اينك خانم فاطمه ناهیدی عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران است.

اولین فرمانده لشکر شهید

 شهید حاج ابراهیم همت  اولین فرمانده لشکر از یگان های رزمی سپاه  است. او فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول الله (صلی الله علیه وآله) بود   که در تاریخ دوازدهم فروردین ۱۳۳۴ در شهرضا به دنیا آمد.   پس از شروع جنگ تحمیلی از سوی رژیم متجاوز عراق، شهید همت به   صحنه کارزار وارد شد و طی سالیان حضور خود در جبهه های نبرد، خدمات   شایان توجهی از خود بر جای گذاشت و افتخارها آفرید.   او و سردار اسلام «حاج احمد متوسلیان» به دستور فرماندهی کل   سپاه مأموریت یافتند ضمن اعزام به جبهه جنوب ، تیپ پیاده محمد  رسول الله (ص) را تشکیل دهند.   شهيد همت در عملیات  بیت المقدس در سمت معاونت تیپ ، تلاش   تحسین برانگیزی داشت . وي در سال ۱۳۶۱ به جنوب لبنان رفت و پس از   دوماه دوباره به میهن اسلامی بازگشت.   با شروع عملیات رمضان در ۲۳ تیر ۱۳۶۱ در منطقه شرق بصره، فرماندهی   تیپ ۲۷ حضرت رسول (صلی الله علیه وآله) را بر عهده گرفت و بعدها با ارتقای این یگان به لشکر، تا زمان شهادتش در سمت فرماندهی انجاموظیفه نمود.  شهید حاج ابراهیم همت در شانزدهم اسفند ۱۳۶۲ در جزیره جنوبی   مجنون به آرزوی دیرینه خود که همانا شهادت بود رسید.

اولین شهر قربانی سلاح های شیمیایی در جهان

  عراق که در پی تهاجم سراسری خود به خاک جمهوری اسلامی ایران   شکست های متعددی را متحمل شده بود و از رویارویی با رزمندگان اسلام   در مناطق نبرد ناتوان بود، برای جبران ناکامی خود بارها اقدام به استفاده از   سلاح های شیمیایی نمود، به طوری که اولین استفاده ثبت شده به تاریخ    ۲۳ دی ماه ۱۳۵۹، در منطقه بین «هلاله» و «نی خزر» در پنجاه   کیلومتری غرب ایلام ، اعلام گردیده است.   حملات شیمیایی عراق به مناطق نبرد محدود نشدو مناطق مسکونی   کشورمان به طور پراکنده مورد تهاجم دشمن قرار می گرفت. گسترده ترین   حمله ناجوانمردانه عراق به مناطق مسکونی در حدود ساعت شانزده روز   هفتم تیرماه سال ۱۳۶۶ در شهر سردشت (در استان آذربایجان غربی)   انجام شد که در این حمله بیش از هشت هزار نفر از جمعیت غیر نظامی   دوازده هزار نفری سردشت شامل کودک، زن، مرد، پیر و جوان شیمیایی    شدند، حدود ۱۵۰۰ نفر از این مصدومین برای معالجه در بیمارستان ها   بستری شدند و ۱۱۰نفر به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

اولين گزارشگر شهيد صدا و سيما

  علي‌اصغر رهبر اولين گزارشگر شهيد صداو سيماست. او بچه آبادان بود   و از همان آغاز جنگ دوشادوش رزمندگان به کار تهیه خبر و ارسال گزارش   از جبهه ها مبادرت ورزید و صدها قطعه عكس و دهها حلقه فيلم به عنوان   ثمرۀ دفاع مقدس از او بر جا مانده است.جالب است  بدانید که هيچ گزارشي از شهيد رهبر بدون ذكر آيه‌اي از قرآن به گوش نمي‌رسيد.

Check Also

برگزیدگان مسابقه

برگزیدگان مسابقه پیرامون اندیشه های امام راحل

باسلام و صلوات بر محمد و آل محمد به استحضار شرکت کنندگان عزیز این دوره …

3 comments

  1. محمد خامه یار

    سلام. مستدعی است به منبع اشاره شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *